Wapń stanowi niezbędny i konieczny składnik pokarmowy roślin. Nawożenie wapnem odbywa się najczęściej poprzez wapnowanie gleby, gdyż odgrywa on bardzo ważną rolę w procesie strukturotwórczym.
Kation Ca2+ ma decydujący wpływ na koagulację koloidów glebowych, które są bardzo dobrym lepiszczem w powstawaniu struktury guzełkowatej. Odgrywa on też decydujące znaczenie w częściach nadziemnych roślin. Należy jednakże zaznaczyć, że wapń w roślinie jest trudno przemieszczalny a jego transport odbywa się głównie poprzez ksylem w kierunku wierzchołka z prądem transpiracyjnym, czyli w wyniku oprysku części nadziemnych solami wapniowymi, wapń przemieszcza się do wierzchołków pędów.
W jakich uprawach pojawiają się niedobory wapnia
Objawy niedoboru wapnia najczęściej spotykane są w uprawach roślin warzywniczych oraz sadowniczych. Doskonałym przykładem mogą tutaj być pomidor oraz papryka, gdzie wobec braku wapnia na ich owocach można zauważyć występowanie suchej zgnilizny wierzchołkowej. Problem niedoboru wapnia dotyczy w szczególności większości odmian jabłoni, gdzie podstawowym objawem jest występowanie na owocach gorzkiej plamistości podskórnej (GPP) z charakterystycznymi ciemnobrązowymi plamami pod skórką. Przenikają one w głąb miąższu nadając owocom gorzki smak.
Znaczenia wapnia w uprawie jabłoni
Takie owoce nie są szkodliwe dla człowieka, jednak tracą całkowicie wartość handlową. Dokonując analizy zawartości wapnia w owocach, należy również mieć na uwadze zawartość innych składników pokarmowych takich jak: potas, magnez, azot oraz stosunek Ca/K. Antagonistyczne oddziaływanie potasu na wapń jest również jedną przyczyn utrudnionego pobierania i przemieszczania się Ca w roślinie. Uwzględniając małą ruchliwość wapnia w roślinie, najskuteczniejszym sposobem dostarczenia go owocom są zabiegi dokarmiania dolistnego. Należy zauważyć, że owoce otrzymują większość swego wapnia w okresie pierwszych tygodni intensywnego wzrostu. Potem przybywa go znacznie mniej i w owocach, zwłaszcza dużych, może wystąpić niedobór z powodu jego większego rozcieńczenia.
Na problemy, przejawiające się niedoborem wapnia w owocach, firma Nufarm Polska poleca nawóz dolistny Wuxal Calcium (jedno z najskuteczniejszych obecnie rozwiązań na rynku). Jego aplikacja powinna odbywać się od 5 do 7 dni, w okresie intensywnego wzrostu owoców.

Odmiana ‚Gala’ – zalecane nawożenie Wuxalem Calcium

Odmiana ‚Rubin’ – zalecane nawożenie Wuxalem Calcium

Odmiana ‚Sampion’ – zalecane nawożenie Wuxalem Calcium