Kukurydza jest rośliną bardzo wydajną, ale jednocześnie wymagającą. Ze względu na szybkie przybieranie biomasy ma duże potrzeby pokarmowe. Dlatego tak ważny jest dobry program nawożenia kukurydzy.
Nawożenie kukurydzy
Kukurydza charakteryzuje się specyficzną dynamiką pobierania składników pokarmowych. Zapotrzebowanie na nie powiększa się wraz z wzrostem rośliny. W czasie rozwoju generatywnego ma szczególnie wysokie zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy. Obecność odpowiedniej ilości potasu, wapnia, fosforu, magnezu i siarki wpływa na przyswajalność azotu z gleby, a tym samym wielkość organów wegetatywnych roślin.
Dla kukurydzy istotne znaczenie mają mikroelementy. Działają one przyspieszająco na przemiany biologiczne i zachodzące w roślinie procesy fizjologiczne. Dzięki nim także o wiele wydajniej przebiega proces poboru makroskładników. Chociaż w ogólnym rozrachunku roślina pobiera niewiele mikroelementów, to nawet ich nieduży brak może mieć konsekwencje jeśli chodzi o wysokość plonów. Wśród istotnych dla kukurydzy mikroskładników warto wymienić:
- cynk,
- bor,
- mangan,
- żelazo,
- miedź,
- molibden.
Nawozy dolistne do kukurydzy
Nowoczesna technologia uprawy kukurydzy nie może się obejść bez sięgnięcia po nawozy dolistne. Ten sposób odżywiania roślin ma charakter uzupełniający w zakresie makroskładników, a jeśli mowa o mikroskładnikach – stanowi prawdziwą podstawę. Nawozy dolistne na kukurydzę są najbardziej efektywne w dostarczaniu mikroelementów, a przy tym proste w zastosowaniu.
W trakcie całego rozwoju rośliny występują okresy, w których jest bardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników. Dotyczy to suszy lub – wręcz przeciwnie – nadmiernych opadów wypłukujących niezbędne składniki. Dokarmianie dolistne zmniejsza wówczas ryzyko utraty części plonu. Jednak tylko stosowanie produktów od zaufanych i sprawdzonych producentów gwarantuje uzyskanie zadowalającego efektu. Jedynie dobre jakościowo nawozy widocznie wzmacniają rośliny.
Niedobory składników w uprawie kukurydzy
Skutki niedoborów składników są widoczne gołym okiem. Dlatego z jednej strony ułatwia to szybkie podjęcie decyzji o zabiegu, ale z drugiej zmusza do wyboru rozwiązania o natychmiastowym działaniu.
Fosfor jest odpowiedzialny za przyśpieszenie początkowego rozwoju rośliny, dzięki swojemu wpływowi na rozbudowę systemu korzeniowego. Często objawem jego niedoboru są fioletowe, a wręcz purpurowe przebarwienia na liściach, widoczne zwłaszcza podczas niższych temperatur
Bor natomiast jest istotny ze względu na swój udział w procesie kwitnienia oraz rozwoju ziarniaków. To dzięki właśnie niemu kolba kukurydzy jest tak zwarta. Oprysk kukurydzy borem zapobiega ubytkom ziarniaków w kolbach. Brak boru charakteryzuje się małymi kolbami o nierównomiernym rozłożeniu ziaren.
Cynk to mikroelement o dużym znaczeniu plonotwórczym. Dzięki niemu roślina w sposób efektywny przekształca pobrany azot w plon. Kukurydza musi być dobrze zaopatrzona w cynk już na samym początku wegetacji. Objawami niedoboru są karłowatość rośliny już na początku wzrostu oraz pojawienie się przebarwień. Są to zmiany w formie biało-żółtych pasów po obu stronach nerwu głównego liścia oraz brunatnych plam, widoczne głównie na młodych liściach.
Żelazo należy do grona pierwiastków, którego niedobór dla rośliny nie wynika z jego braku w glebie. Jest on spowodowany ograniczoną dostępnością ze względu na warunki uprawowe, a głównie nieprawidłowy odczyn pH. Zbyt mała ilość żelaza wywołuje chlorozę żelazową. Ogranicza ona wzrost rośliny i procesy fotosyntezy. Liście na najmłodszych roślinach są wówczas wybielone, a co za tym idzie – podatne na oparzenia i zamieranie.
Miedź to pierwiastek poprawiający efektywność nawożenia azotem. Wpływa on na wzmocnienie tkanek mechanicznych, a także wzmaga żywotność pyłku. Niedobory tego mikroelementu powodują zniekształcenie liści.
Terminy użytkowania nawozów dolistnych w uprawie kukurydzy
Optymalny termin wykorzystania dolistnego nawożenia kukurydzy przypada na wczesne fazy rozwojowe. Największą ilość składników roślina ta zaczyna przyswajać od fazy 6-8 liści. Od tego momentu powinna ona być już dobrze zaopatrzona w mikroelementy, a przede wszystkim w cynk. Ten składnik w formie oprysku należy jej podawać już wcześniej, najlepiej w fazie 3-4 liści. W przypadku przeoczenia odpowiedniego terminu do oprysku można przystąpić również w fazie 6-10 liści. Jednak wówczas program nawożenia kukurydzy należy już zintensyfikować. Można podawać także preparaty działające szybciej, z cynkiem w formie chelatów.
Nawozy dolistne na kukurydzę to najlepszy, najszybszy sposób na uzyskanie wysokich jej plonów. Szacuje się, że makroskładniki dostarczane pozakorzeniowo powinny stanowić aż 30% zapotrzebowania. Natomiast jeżeli chodzi o mikroskładniki, w całości można je dostarczyć roślinie w formie oprysków.