Biała kapusta głowiasta jest jednym z najchętniej uprawianych w Polsce warzyw. Nic dziwnego, że nawozy do kapusty są często wyszukiwanym przez rolników hasłem. Dzięki ich zastosowaniu, otrzymasz wysoki plon tego pełnego witaminy C warzywa. Za sprawą właściwych oprysków, jakim poddasz kapustę, uda ci się uzyskać jej idealną wielkość i apetyczny wygląd.
Nawożenie upraw kapusty
Do roślin, które osiągają dość dużą masę, wśród wielu innych zaliczana jest kapusta. Z tego powodu Nawożenie dolistne musi spełniać wysokie wymagania , jeżeli chodzi o dostarczany jej pokarm. Kapusta głowiasta biała należy do gatunków o największym zapotrzebowaniu na makro- i mikroskładniki. Osoby zajmujące się jej uprawą, najczęściej korzystają z nawożenia organicznego: obornika, kompostu lub nawozu zielonego, co przynosi korzystne rezultaty jednak aby uzyskać lepsze rezultaty warto również wzbogacić Program nawożenia kapusty o nawozy mineralne.
W czym pomaga dolistne nawożenie kapusty?
Oprócz wzbogacania gleby nawozami konieczne jest w przypadku tego warzywa zastosowanie również dokarmiania dolistnego. Oprysk kapusty ma szczególne znaczenie w przypadku gleb o mniej wartościowym charakterze. To także dobry pomysł do wykorzystania podczas przedłużającej się suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Odpowiednie nawożenie kapusty sprzyja dłuższemu przechowywaniu jej po zebraniu z pola. Nawozy do kapusty są bardzo istotne. Stosując nawożenie dolistne ogranicza się ryzyko związane z przenawożeniem, a konsekwencji zapobiega się tworzeniu toksycznych substancji w warzywie.
Składniki ważne przy dolistnym nawożeniu kapusty
Proporcje makro- i mikroskładników wykorzystywanych podczas dolistnego nawożenia kapusty, muszą zostać ustalone dość ściśle. Ważne składniki to:
- żelazo,
- mangan,
- cynk,
- miedź,
- bor,
- molibden
Każdy z nawozów dolistnych przeznaczonych do kapusty zawiera te pierwiastki w różnych proporcjach, dlatego w okresie wegetacji, program nawożenia kapusty powinien być wdrażany kilkukrotnie.
Niedobory składników odżywczych w glebie
W glebie nie zawsze zawarta jest wystarczająca ilość substancji odżywczych dla roślin, jednak niedobory mogą pojawić się z różnych powodów. Zalicza się do nich tak zwany stres wodny, który jest skutkiem zalania i zbyt dużej ilości wody na polu. Powodem może być także odczyn pH gleby. Przy kwaśnym, rośliny w mniejszym zakresie pobierają makroskładniki, z kolei mikroskładniki są pobierane lepiej. Wyjątkiem jest pobieranie molibdenu i magnezu. W takiej sytuacji warto rozważyć nawożenie kapusty jako dodatkowy czynnik wspomagający uprawę. Oprysk kapusty jest konieczny w przypadku gleb organicznych lub bardzo lekkich, ponieważ mogą one mieć niedobór ważnych elementów. Dotyczy to zwłaszcza mikroelementów: boru i miedzi; w tych przypadkach zastosowanie znajdują łatwe w użyciu nawozy dolistne.
Objawy niedoborów ważnych składników w uprawie kapusty
Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, jakie powoduje niewłaściwe nawożenie kapusty w uprawach, dobrze jest najpierw konkretnie zdiagnozować problem, aby działać racjonalnie. Niedobór boru objawia się zahamowaniem wzrostu rośliny. Młode liście są jasnozielone, a przy tym szybko grubieją, przy jednoczesnej kruchości. Główka kapusty w środku może brunatnieć. Zbyt mała ilość molibdenu to także problemy ze wzrostem, niewystępowanie blaszki liściowej, liście kształtem przypominają łódeczki. Brak manganu daje typowe objawy: nerwy liści kapusty są zielone, natomiast tkanki pomiędzy nimi są bardzo jasne. Jeżeli manganu brakuje na plantacji przez długi czas, tkanki roślinne całkowicie zamierają. Program nawożenia kapusty uwzględniać musi miedź. Jest ona odpowiedzialna za „świeży” wygląd roślin, a w przypadku jej braku kapusta więdnie. Niedobór siarki z kolei sprzyja podatności rośliny za zmiany temperatur i suszę, przez co znacząco hamowany jest jej wzrost, co ma ogromny wpływ na jakość handlową plonu.
Wybór preparatu do oprysków kapusty
Na rynku dostępnych jest wiele nawozów dolistnych i innych preparatów potrzebnych do zapobiegania niedoborom na uprawach, dzięki czemu nawożenie kapusty stało się bardzo łatwe. Tuż po wysadzeniu młodych roślin, dobrze jest sięgnąć po odpowiedni środek. Nawozy do kapusty powinny zawierać glicynę-betainę, zeatynę, kwasy huminowe oraz fulwowe – dzięki temu dobrze rozwinie się system korzeniowy roślin. Bor i molibden są dostępne na przykład w preparacie Wuxal Boron. Stosuje się go na etapie intensywnego wzrostu wegetatywnego. Czasami rolnik może mieć do czynienia z ogólnym deficytem składników pokarmowych. Wówczas najlepszym sposobem jest sięgnięcie po preparat o kompleksowym składzie. Nawożenie upraw kapusty w ostatniej fazie wzrostu warzywa to przygotowanie plonu do leżakowania. Trzeba wówczas dostarczyć roślinom przede wszystkim wapń.
Nawozy do kapusty to nie tylko preparaty do stosowania we wczesnych fazach. To troska o wykorzystanie przez rośliny mikro- i makroskładników przez cały okres wegetacji. Jeżeli tylko dojdzie do zaobserwowania niepokojących objawów, natychmiast należy działać, a najszybszy efekt można uzyskać poprzez nawożenie dolistne, , stosując program nawożenia kapusty.