Piękny ogród – oczko wodne, skalniak i inne „atrakcje” ogrodu

Najczęściej spotykanym otoczeniem pięknie wykończonego domu jest starannie utrzymany ogród. Możliwości urządzenia przydomowego ogródka jest mnóstwo. Obecnie jest to nie tylko miejsce, w którym hodujemy warzywa i kwiaty, ale też nierzadko egzotyczne rośliny, oczka wodne itp. Jeśli obszar, na którym chcemy urządzić przydomowy ogród jest duży, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy specjalisty od aranżacji ogrodów.

Bardzo często spotykaną ozdobą ogrodu jest skalny ogródek. Do jego wykonania wykorzystujemy kamienie dowolnego rodzaju i wielkości. Skalniak może być usypany w formie kopca lub być położony płasko na ziemi. Istnieje wiele gatunków roślin przeznaczonych specjalnie do sadzenia w skalnych ogródkach. Są one zazwyczaj mało wymagające i kwitną kilka razy w roku.

Modne jest obecnie ustawianie w ogrodach gazonów. Są to betonowe pojemniki, w których zasadzić można kwiaty lub trawę. Efektownie wyglądają jeśli ustawi się je np. wzdłuż alejki czy ścieżki.

Wykonanie oczka wodnego jest co prawda dość pracochłonne

Ale efekt wynagrodzi nam włożony trud. Oczko wodne obsadzić można efektownymi roślinami wodnymi. Ścieżki i alejki prowadzące przez ogród zaaranżować można na wiele sposobów. Jednym z popularniejszych są chodniki z kostki brukowej, do których wykonania można wykorzystać kostkę w wielu wzorach i kolorach. Istnieje np. możliwość stworzenia alejki z wzorem w postaci kwiatu. Chodniki można także ułożyć z bardziej naturalnej kamiennej kostki brukowej, lub z połączenia kostki kamiennej i betonowej.

Jako centralny punkt można ustawić zacienioną altankę, w której będzie można odpocząć w upalny dzień.

Zanim zajmiemy się tworzeniem swojego własnego ogrodu, warto poświęcić trochę czasu i zaplanować dokładnie, co chcielibyśmy w nim mieć, jakiej wielkości działką dysponujemy i jakie koszty jesteśmy gotowi ponieść. Pamiętajmy także, że ogród wymaga odpowiedniego drenażu i systemu nawodnienia. Warto sprawdzić oferty centrów ogrodniczych, które oferują całą gamę akcesoriów ogrodowych: od składanych altanek, poprzez sprzęt ogrodniczy, rośliny i oświetlenie po galanterię betonową. A pięknie, samodzielnie urządzony ogród to miejsce, w którym idealnie się odpoczywa i relaksuje.