Co zwiedzać w Albanii?

To miejsce możemy znaleźć blisko granicy z Grecją, a czego tam się spodziewać ? Konkretnie jest to Park Narodowy Butrint (park powstał dookoła terenów wykopalisk w których odkryto całość) powstał w 2002 roku i możemy uznać że jest to kawał historii jako że UNESCO wpisało to miejsce na listę światowego dziedictwa kultury.

Odkryto tam resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr (datowany na III wiek p.n.e). Jedziemy dalej jako że mamy jeszcze ruiny domów oraz Baptysterium (miejsce w którym chrześcijanie chrzcili) z VII wieku. Zachowały się także ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku.

Tyle powiem… reszta do zobaczenia na miejscu.

Kolejny punkt to miasto Gjirokastër w którym możemy zobaczyć średniowieczną twierdze (pierwsze fortyfikacje wzniesiono tam w (XII wieku) . Obecnie w zamku który przeszedł renowacje znajduje się muzeum militariów z okresu II wojny światowej oraz szczątki samolotu amerykańskiego (Lockheed T33) który awaryjnie lądował na terytorium Albanii. Na dziedzińcu co roku odbywa się także festiwal folklorystyczny jednak moje źródła nie podają informacji kiedy dokładnie… trzeba poszukać a może trafimy – wtedy na pewno będzie dużo więcej atrakcji.

Jeszcze jedna twierdza którą (chyba) warto zobaczyć. W mieście Kruja jest warowna budowla. Stworzono w niej muzeum albańskiego bohatera narodowego –  Skanderbeg (i tutaj długo można by omawiać historiię, w skrócie – Gjergj Kastrioti Skënderbeu postanowił zjednoczyć wszystkie księstwa albańskie i skierować ich siłę przeciwko imperium otomańskiemu). Jako że historia tego przywódcy dotyczy roku 1400 na pewno można zobaczyć coś interesującego.